تصفیه آب

شرکت آسایش گستر ماهان

مشاوره فروش خدمات و نصب

سیستم های تصفیه آب

چگونه سختی و سنگینی آب را از بین ببریم؟

0 شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

چگونه سختی و سنگینی آب را از بین ببریم؟+معرفی بهترین دستگاه سختی گیر

متداول ترین و اصلی ترین املاحی که باعث این مشکل می شوند کلسیم و منیزیم هستند که در آب شهری به وفور یافت می شوند. به مجموع این دو ترکیب ، سختی آب گفته می شود که عامل اصلی رسوب گذاری آب نیز هست.
 

 

سختی آب یکی از علل اصلی بسیاری از مشکلات است. یکی از مهمترین این مشکلات ، واکنشی است که املاح موجود در آب با صابون و مواد شوینده نشان می دهند. املاح موجود در آب با صابون ترکیب شده و تشکیل مواد نامحلول و لخته مانندی را می دهند که از قدرت کف کنندگی و پاک کنندگی صابون می کاهند.

مضرات سختی و سنگینی آب

مضرات سختی و سنگینی آب

متداول ترین و اصلی ترین املاحی که باعث این مشکل می شوند کلسیم و منیزیم هستند که در آب شهری به وفور یافت می شوند. به مجموع این دو ترکیب ، سختی آب گفته می شود که عامل اصلی رسوب گذاری آب نیز هست. با حذف سختی آب یا به عبارتی حذف کلسیم و منیزیم ، مواد شوینده قدرت پاک کنندگی بیشتری پیدا کرده و در مصرف آنها نیز صرفه جویی می شود.

اثرات سختی آب

اثرات سختی آب

از طرف دیگر ، سختی آب باعث می شود که لخته های ایجاد شده از مواد شوینده ، صابون ، شامپو و … در بافت لباس ها و همچنین بر سطح بدن باقی بمانند یا اصطلاحا ” بماسند” و ظاهری خاکستری یا زرد به پارچه های سفید می دهند و همچنین باعث کاهش عمر لباس ها می شوند.

اثرات نامطلوب سختی آب

  •  سختی آب باعث کاهش قدرت پاک کنندگی صابون و مواد شوینده شده و مصرف آنها را افزایش می دهد.
  •  سختی آب باعث ایجاد لخته های ناخوشایند صابون و مواد شوینده در داخل حمام ، دستشویی و روی لباس ها می شود.
  •  حمام کردن با آب سخت ، دشوار تر است.
  •  سختی آب باعث ایجاد رسوب در کتری ، لوله های آب گرم و همچنین ایجاد لکه های سفید رنگ بر روی ظروف شسته شده می شود.
اثرات سختی آب

اثرات سختی آب

همانطور که مشاهده می کنید ، سختی آب باعث ایجاد مشکلات نظافتی و بهداشتی برای خانه شده و زحمت خانم های خانه دار را نیز زیاد می کند.

رسوب گذاری یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که سختی آب ایجاد می کند و باعث صدمه زدن به تاسیسات ساختمان نیز می شود. مسدود شدن لوله های آب گرم در اثر رسوب حاصل از سختی آب ، باعث کاهش بهره وری از آب گرم می شود. قدرت رسوب گذاری آب گرم بیش از آب سرد است و علت آن شکست پیوندهای بی کربنات کلسیم  و منیزیم در آب بازگشت آنها به شکل نامحلول کربنات است.

پوسیدگی و زنگ زدگی لوله های آب

پوسیدگی و زنگ زدگی لوله های آب

چگونه سختی و سنگینی آب را از بین ببریم؟

روش های زیادی برای حذف نامطلوب آب وجود دارند. تصفیه کردن آب با روش اسمز معکوس که در دستگاه  تصفیه آب خانگی استفاده می شود یکی از این روش هاست. اما روش اسمز معکوس یک روش پرهزینه است و بهتر است که فقط برای آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

 

راه حل بهتر ، استفاده از دستگاه های پیش تصفیه آب است که برای تصفیه کردن کل آب منزل مورد استفاده قرار می گیرند. فیلتر پلی فسفات سدیم که در این دستگاه ها وجود دارد باعث حذف سختی نامطلوب آب شده و از رسوب گذاری آن جلوگیری می کند. در نتیجه کل آب مصرفی منزل ، قدرت رسوب گذاری خود را از دست داده و دیگر شاهد مشکلات ذکر شده نخواهید بود.

 

ارسال نظر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر