تصفیه آب

شرکت آسایش گستر ماهان

مشاوره فروش خدمات و نصب

سیستم های تصفیه آب

TDSچیست و TDS آب خروجی چه مقدار باید باشد؟

0 یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

TDSچیست و TDS آب خروجی چه مقدار باید باشد؟

- منظور از از TDS آب چيست
- مقدار TDS آب خروجي تصفیه آب چه ميزان است
- ميزان TDS مجاز براي آب شرب چقدر است


کل مواد جامد محلول يا همان Total dissolved solids که به اختصار (TDS) نيز گفته مي شود و در واقع TDS مقدار شفافيت آب را مشخص مي کند. مواد جامد محلول در آب ممکن است مواد آلي يا غير آلي (مواد معدني) باشند.

به هر ترکيب شيميايي جامد، مايع و گاز که مواد تشکيل دهنده آن ها شامل کربن باشد مواد آلي مي گويند ولي اين تعريف خيلي جامع نمي باشد چون الماس داراي کربن مي باشد ولي جزء مواد معدني محسوب ميگردد، بيشتر مواد آلي به صورت محلول در آب مي باشند.
مواد معدني شامل فلزات مي باشند مانند روي، آهن، منگنز، مس، روي، کرم و... مي باشد.

هر چقدر TDS آب بيشتر باشد سبب مي گردد که آب بو ،طعم و رنگ نامطلوب تري به خود بگيرد.

واحد سنجشTDS ميلي گرم در ليتر يا PPM مي باشد. مقدار مطلوب آن براي آب شرب 30ppm تا 90PPM مي باشد. در حال حاظر TDS آب تهران بين 300ppm تا 750ppm ميباشد و TDS آب اطراف تهران 900ppm مي باشد.

دانستن اين نکته هم مهم است که TDS بالاي 500ppm مطابق با نظر اکثر پزشکان فعال در زمينه کيفيت آب اشاميدني باعث بروز بيماري هاي زيادي مي شود .

وجود ذرات معلق جامد بالا در آب باعث ايجاد رسوب در لوله هاي آب و کتري ميگردد که اين نشانه ايي مبني بر بي کيفيت بودن آب آشاميدني دارد.


ميزان TDS موجود در آب

آيا آب پس از تصفيه توسط دستگاه هاي تصفيه آب خانگي تلخ مي شود؟

همانطور که مي دانيد مقدار بالاي مواد جامد محلول در آب يا TDS براي بدن مضر است ولي گفتن اين نکته هم ضروري است که TDS زير 20 هم مطلوب نيست و باعث تلخي آب ميشود و هرچقدر TDS به صفر نزديکتر مي شود، به آب مقطر نزديکتر ميشود و آب تلختر مي شود.

دستگاه تصفيه آب خانگي مناسب مي باشد که بتواند TDS آب را حدودا به 30ppm تا 90ppm برساند.

ميزان ايده آل براي TDS آب که توسط متخصصان بهداشت آمريکا اعلام شده است ميزان 50ppm و يا زير اين مقدار مي باشد.

هنگامي که کل مواد جامد محلول در آب (TDS) کم باشد باعث مي شود مقدار املاح آب بدن کم شده در نتيجه کليه انسان سيگنالهاي عصبي يا هورموني ايجاد مي‌کند که باعث افزايش ادرار شده و همچنين اگر ا کل مواد جامد محلول در آب (TDS) زياد باشد باعث غلظت املاح در بدن مي شود و باعث حس تشنگي در فرد ميشود.


رابطه TDS و تلخي آب

روش هاي کاهش TDS

1- روش الکترودياليز يا Electro Dialysis
روش الکترودياليز يا Electro Dialysis که به اختصار ED نيز گفته مي شود يک روش جداسازي غشايي مي باشد و براي آب هايي با TDS کمتر از 5000ppm کار برد دارد


2- روش تبادل يوني

3- روش اسمز معکوس
گفتني است کيفيت آب خروجي(تصفيه شده) که به روش اسمز معکوس (RO) تصفيه شده اند بهتر از آبي است که به روش تبادل يوني و يا لکترودياليز مي باشد.


دستکاه پرتابل TDS متر

روش هاي اندازه گيري TDS

آزمايش کردن آب مصرفي
نمونه ا ز آب مصرفي خود را به آزمايشگاه برده تا توسط کارشناسان مربوطه مورده آزمايش قرار گيرد و ميزان املاح موجود در آب و TDS آب مصرفيتان را به شما اعلام مي نمايند.


دستکاه پرتابل TDS متر
اين دستگاه قابليت اندازه گيري ميزان TDS آب را دارد و کافي است آب مصرفي را با اين دستگاه مورد تست قرار دهيد تا از ميزان TDS آب مصرفي آگاه شويد.

ميزان TDS آب خروجي دستگاه تصفيه آب خانگي چه ميزان است ؟
آيا آب خروجي از تصفيه آب خانگي مناسب مي باشد يا خير ؟

 

Device

 

شايد بارها شنيده باشيد که دستگاه تصفيه آب ، آب تصفيه شده را تبديل به آب مقطر مي کند، به TDS زير 10 به اصطلاحا آب مقطر گفته مي شود که اگر دستگاه نامناسب باشد باعث گرفته شدن بيش از اندازه املاح از آب شده و آب خروجي به صورت آب مقطر درآمده و مزه و طعم آن تلخ مي شود اما در صورت استفاده از دستگاه تصفيه آب خانگي استاندارد و بهداشتي اين مشکل رخ نميدهد. دستگاه تصفيه آب خانگي که داراي تاييديه سازمان جهاني بهداشت (NSF) مي باشد و ميزان TDS آب خروجي در اين دستگاه بين 30ppm تا 90ppm (محدوده مجاز) قابل تنظيم مي باشد

بهترين راه کاهش TDS آب شرب

بهترين و ارزانترين راه براي پايين آوردن TDS آب آشاميدني استفاده از دستگاه تصفيه آب خانگي 6 مرحله اي مي باشد که به روش اسمز معکوس(RO) آب را تصفيه مي نمايد. البته صرفا دستگاه در ميزان TDS آب تاثير گذار نمي باشد بلکه فيلتر هاي دستگاه تصفيه آب نيز در ميزان TDS خروجي آب از اهميت بالايي بر خود است که بايد در زمان نصب دستگاه تصفيه آب خانگي و همچنين بعد از تعويض فيلتر دستگاه تصفيه آب ميزان TDS توسط نصب کننده دستگاه در محدوده مجاز تنظيم گردد.

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید

ارسال نظر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر